1. Система на националните сметки
А. Система на националните сметки (СНС)
СНС в по-широк смисъл - методология и методика за организация на икономическата информация, т. е. тя е информационна система, осигуряваща единен ред за набиране, обработка и анализ на икономическата информация.
СНС в тесен смисъл (от формална гледна точка) - система от свързани помежду си икономически показатели, разположени в балансови таблици (сметки), чрез която се характеризират всички аспекти на икономическото развитие.
Най-общо СНС може да се определи като унифицирана в световен мащаб система за организация на икономическата информация. СНС е необходима като информационна основа за икономически анализ на всички равнища на управление, а анализът е предпоставка за вземане на адекватни управленски решения. В нея различните страни в стопанската дейност са представени като сектори:
СНС в по-широк смисъл - методология и методика за организация на икономическата информация, т. е. тя е информационна система, осигуряваща единен ред за набиране, обработка и анализ на икономическата информация.
СНС в тесен смисъл (от формална гледна точка) - система от свързани помежду си икономически показатели, разположени в балансови таблици (сметки), чрез която се характеризират всички аспекти на икономическото развитие.
Най-общо СНС може да се определи като унифицирана в световен мащаб система за организация на икономическата информация. СНС е необходима като информационна основа за икономически анализ на всички равнища на управление, а анализът е предпоставка за вземане на адекватни управленски решения. В нея различните страни в стопанската дейност са представени като сектори:
Вид Сектор
|
Съдържание на сектора
|
Бизнес (фирми)
|
Предприятия, организации, функциониращи на “търговски принцип” (реализират стоките и услугите по цени покриващи производствените разходи и по възможност осигуряващи печалба)
|
Домакинства
|
Населението като потребител и нетърговските организации (синдикатите, болници, училища и др.)
|
Првителство
|
Всички учреждения от сферата на културата, образованието, здравеопазването, държавния апарат, които се финансират от държавния бюджет.
|
Външноикономически
|
Отчита т. нар. нетен експорт
|
СНС се характеризира от набор статистически показатели:
- БВП - изразява пазарната стойност на произведените с национални ресурси стоки и услуги обикновено за време от една година;
- БНП = БВП + салдото по външната търговия;
- ННП (нетен национален продукт) = БНП - амортизациите (стойността на износената част на основния капитал).
Б. Добавена стойност, междинен и краен продукт - в производството ресурсите преминават от една фаза към друга до готовност за лично потребление:
- Междинни продукти - блага, които се използват като ресурси за производството на други стоки.
Краен продукт = Съвкупен продукт – Междинен продукт
- Краен продукт - блага, преминали през всички фази на производството и окончателно готови за потребление. В табличния пример стойността на крайната продукция (костюма) = 90 ед.
В БВП се включва само крайната продукция от текущото производство, а не от минали години. Продукти, които се използват за производство на други блага не влизат в разчетите на показателя.
Фази на производството
|
Пазарна цена
|
Текущи разходи
|
Добавена стойност
|
Вълна
|
24
|
0
|
24
|
Прежда
|
40
|
24
|
16
|
Плат
|
60
|
40
|
20
|
Костюм
|
90
|
60
|
30
|
∑
|
214
|
124
|
90
|
Добавената стойност (value added) се разпределя под формата на работна заплата, печалба и рента.
2. БВП и БНП
Най-важният показател, даващ представа за стойността на националното производство за определен период e БВП (GDP - Gross Domestic Product). Саймън Кузнец има основна заслуга за изобретяването на БВП.
А. БВП – сума от пазарните стойности на крайните стоки и услуги произведени за една година в една страна.
Приемаме, че националното стопанство се състои само от производители (фирми) и потребители (домакинства) - потребителите (домакинствата) са собственици на факторите на производството (труд, земя, капитал). Те от своя страна получават от производителите доходи като работна заплата, рента, лихва, печалба. Като потребител домакинствата използват тези доходи за покупка на произведените от фирмите крайни стоки и услуги
Ако към циркулационния поток включим и:
- правителствените разходи, външна търговия и финансови пазари:
Б. БНП - включва:
- финансовите операции;
- покупко-продажбата на ценни книжа;
- дарения;
- правителствени трансфери;
- производството на сенчестата икономика;
- негативния ефект на текущото производство - замърсяване на въздуха, водата и т. н.
БВП = БНП - Чистия факторен доход от чужбина (ЧФДЧ)
ЧФДЧ = факторният доход, създаден от национални ресурси в чужбина и насочен към националното стопанство – факторният доход, създаден от чужди ресурси в страната и насочен към чужбина
Ако факторния доход от чужбина > факторния доход за чужбина тогава БНП > БВП или БНП (Gross National Product - GNP) е показател, измерващ икономическата активност на стопанските агенти на дадена страна в света, а БВП (GDP) измерва стопанската активност в страната.
Счита се, че показателя БНП е наложен от САЩ след ВСВ като основен измерител на националната икономика, за да изрази активната икономическа експанзия на транснационалните компании в полза на САЩ. Но след като в началото на 90-те години на XX в. ЧФДЧ за САЩ пада чувствително и САЩ обявяват БВП за основен измерител на икономиката си.
3. Методологически подходи за измерване на БВП и БНП
А. Разходен метод за измерване на БВП
БВПрм = ∑от изразходваните за покупка на крайни стоки и услуги пари за една година + нетните инвестиции за покупка на нови стоки за дълготрайна употреба (брутните инвестиции - сумата на амортизациите на основния капитал)
Тоест това са общите вътрешни разходи (по потреблението и инвестициите) изчислени по пазарни цени.
Изчислен по разходния метод БВП включва следните групи разходи:
- Потребителски разходи (G) - личните разходи за потребление (храна, облекло, покъщнина, отопление, осветление и др.). Част от стоките са за дълготрайна, а други за краткотрайна употреба.
- Инвестиционни разходи (I) - разходите за капиталови стоки (машини, сгради, оборудване, съоръжения), с които се произвеждат стоките и услугите. Друга част от инвестиционните разходи са за поддръжка на стоковите запаси на фирмата. В Брутните инвестиционни разходи влизат и амортизациите (разход, отчитащ износването на сградите, машините, съоръженията). Тоест нетните инвестиции са равни на реалното нарастване на капитала:
Реалното нарастване на капитала = Брутните инвестиции - Амортизациите
- Правителствени разходи (G) - държавни покупки и разходи (Government expenditure) за изграждане на инфраструктурата, отбраната, сигурността, управление, здравеопазване, образование, за работни заплати на държавните служители.
Не се включват трансферните плащания от бюджета - социални помощи, компенсации за безработни и т. н., защото те не увеличават текущото производство.
- Нетен експорт (X - M) - салдото от външнотърговския оборот т. е. разликата между износа и вноса
GNP = C + I + G + (X - M)
В България за 2014 г. структурата на БВП по разходния метод е: C = 66% ; I = 20.5% ; G = 10% ; X - M = 3.5%
Б. Доходен (факторно - доходен) метод за измерване на БВП - БВП = сума от изплатените от фирмите доходи за факторите на производството (труд, земя, капитал).
БВПдм = ∑от доходите на собствениците на производствени фактори + косвените данъци + амортизацията + търговското салдо
Изчислен по факторно - доходния метод БВП включва в себе си:
- Заплатите на заетите (W) - основната заплата и други възнаграждения на наетите работници, плащанията на работодателите във фондовете за социално осигуряване за сметка на работниците, пенсионни фондове.
- Доходи от собствеността (Y) – доходите на дребните собственици, едноличните фирми, фермерските, семейните стопанства. Този вид възнаграждения са нееднородни - част от тях са близки до работната заплата други до рентата, трети до печалбата.
- Лични рентни доходи (R) - доходи за услугите от участието на природните ресурси в процеса на производството - земя, сгради, природни ресурси за временно ползване.
- Чиста лихва (I) - лихви по банкови депозити, лихви получени за даден в заем капитал на фирми (не се вкл. плащаните от държавата лихви, защото те се финансират от данъците, а не от доходите от инвестиции и приличат на трансферни плащания).
- Корпоративна печалба (Pr) - която още не е обложена с данъци - една част от нея се разпределя между акционерите като дивидент, друга се инвестира, а трета е за покриване на данъчните задължения.
- Косвени данъци (Tx) - по принцип фирмите отнасят плащанията на тези данъци към разходите и чрез цената те се прехвърлят върху потребителя.
Тези 6 елемента формират Нетния вътрешен продукт - НВП (Net Domestic Product - NDP)
- Амортизацията (D) - има значителна стойност в структурата на готовата продукция. Като част от ДС амортизацията е специфичен доход. Амортизацията формира разликата между брутните и нетните инвестиции. БВП = НВП + Амортизациите
GDP = W + Y + R + I + Pr + Tx + D
В. Производствен метод (метод на добавената стойност) за измерване на БВП - същността му се състои в сумиране на добавената стойност,
създадена при производството на стоки и услуги.
Брутна продукция (всички
приходи на предприятието) -
Междинно потребление (всички разходи на предприятието) = Брутна добавена стойност +/- Корективи
(продукти, създадени във финансовата среда – мита) = БВП
БВПпм = ∑ ДС на всички отрасли на националната икономика + Данъците в/у продуктите + митата в/у вноса – условно изчислените услуги на финансовите посредници
- Брутна продукция – включва
произведените стоки и услуги в резултат на производствената дейност на
резидентите. Тя се подразделя на пазарна и непазарна. Пазарната включва
продадените стоки и услуги, а непазарната – произведените за собствени нужди
стоки и услуги.
- Междинно потребление – включва
стойността на стоките и услугите, трансформирани или изцяло изразходвани в
процеса на производството.
- Брутна добавена стойност –
балансираща статия между брутната продукция и междинното потребление.
- Корективи – брутна добавена стойност
се коригира по следния начин: към нея се добавят нето данъците върху продуктите
и се извеждат косвено измерените услуги на финансовите посредници. Корективите
са около 15% от БВП. Нето данъци – разлика между данъците: акцизи, мита, ДДС и
субсидиите върху продуктите. Косвено измерени услуги – разликата между
получените и изплатените лихви.
4. Видове доходи
БВП = БНП при затворено стопанство. Такива стопанства обаче не съществуват в съвременните условия. Приходите от факторите на производството в пределите на Държавата независимо дали е заработен от нейни поданици или чужди граждани формира БВП, а БНП изразява приходите получени от гражданите на една държава заработени на територията на друга държава.
БВП - Амортизациите = НВП
НВП = производството на блага през текущия период по пазарни цени + косвени данъци
НВП – Косвени данъци = НД
НД – показател на обществения продукт, при който се измерват получените от собствениците на факторите на производството доходи от работна заплата, печалба, рента, лихва.
НД – (корпоративната печалба + ВСО + дивидентите) = Персонален доход
Персоналния доход – получения от населението на една страна общ доход, който то изразходва за плащане на лични подоходни данъци, за потребление и спестяване
Персонален доход – лични подоходни данъци = Разполагаем доход
Разполагаемия доход е дохода за потребление и спестяване.
5. Други макроикономически показатели
А. Номинален и реален БВП
Номинален БВП - изчислява се по текущи цени в рамките на периода
Номинален БВП - изчислява се по текущи цени в рамките на периода
Реален БВП - той е изразен в т. нар. постоянни цени. За да се премине от номинален БВП към реален БВП трябва да се отстрани влиянието на изменението на цените през дадения период. Това става чрез т. нар “Дефлатор на БВП”, който показва разходите за покупка на включените в БВП блага през дадена година спрямо разходите за тяхната покупка през текущата година. Цените на стоките през базисния период се приемат за равни на 100 и се отнасят към индекса на цените през текущата година.
Дефлатор БВП = Pт-n / Pт
Реален БВП 2015 = Номинален БВП 2015 х дефлатор на БВП
Б. Потенциален БВП - максимално възможното равнище на съвкупното производство постижимо при пълно използване на факторите на производството.
Определя се от следните фактори:
- количество на труда
- качество на труда
- пълно използване на останалите производствени ресурси
6. БВП и икономическото благосъстояние
БВП, който се пада средно на един човек от населението на една страна е най-широко използвания показател за измерване икономическото развитие. Нормално е в страните с висок доход на човек от населението да има по-високи стойности на потреблението, по-високо качество на образованието, здравеопазването и по-голяма продължителност на живота
А. Слабости на показателя БВП
Някои блага не се отчитат от статистиката - защото нямат пазарна цена и с това се занижава действителния размер на производството (продукцията от личното земеделско стопанство, домашно приготвяната храна, саморъчно направените ремонти)
Има възможност за завишаване на БВП - ТЕЦ произвежда електричество по някаква пазарна цена, но същевременно замърсява околната среда. Статистиката на БВП измерва пазарната цена на електричеството, но не изразява социалната му стойност. В случая:
Социална стойност = пазарната стойност – разходите по премахване на замърсяването
Показателя не показва степента на неравенството в доходите - ако в една страна има голяма поляризация в разпределението на БВП между много богати и много бедни, то БВП не я изразява и така не дава реална представа за благосъстоянието на хората в тази страна.
Б. Чисто икономическо благосъстояние - този показател е измислен от Джеймс Тобин (Лауреат на нобеловата награда по икономика през 1981 г.) и Уилям Нордхауз в стремежа да се преодолеят изброените недостатъци на показателя БВП.
ЧИБ = БВП - пазарната оценка на разходите за преодоляване на някои отрицателни последици от производството + производството на личното натурално стопанство
GDP per capita 2017 |
Няма коментари:
Публикуване на коментар