expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

ТРАНСНАЦИОНАЛИЗАЦИЯ НА СВЕТОВНАТА ИКОНОМИКА И РОЛЯ НА ТНК

1. Транснационализация на световната икономика


А. Същност на транснационалната корпорация (ТНК)

a) Определение Международната организация на труда дефинира ТНК като корпорация, чиито центрове на управление се намират в една страна, наричана "домашна страна" и няколко други страни, наричани "страни домакини", като между тях се извършва интензивен вътрешнофирмен обмен.

ТНК (Многонационалната компания) е корпорация, която разпростира дейността си в две или повече държави. Може да бъде наричана също и международна корпорация.

Транснационалната корпорация е наднационална и обединява в себе си интернационалната корпорация и мултинационалната корпорация:
- Интернационална е тази корпорация, която разполага със собствена база и производство в дадена страна, доминира в нейната стопанска дейност по отношение на износа и вноса, за което поддържа редица офиси и представителства в много други страни.
- Мултинационална е тази корпорация, която е базирана в страната си, но притежава филиали в много други страни.

Теорията се изправи пред сериозно затруднение да дефинира същността на ТНК - Тя предлага разнообразие от понятия (многонационални, междунационални, мултинационални, интернационални, глобални и т. н. компании), както и всевъзможни определения. Това невероятно разнообразие се обяснява с различните идентифициращи ТНК критерии. Такива са: размер на компанията; сфера на дейност; геогрфско разположение; форма на собственост; управленска структура; степен на транснационалност (количеството на страните, в които компанията е разположена, минимален брой задгранични филиали и др.) и др.

Според експертите на ООН, за да се определи като транснационална, една компания трябва да притежава следните признаци – наличие на дъщерни компании в две или повече страни, осъществяване на съгласувана политика и обща стратегия, наличие на производствени, технологични, собственически, управленски и т. н. връзки между филиалите, в резултат на които те са взаимозависими в дейността и в отговорността си.

За образователните цели на тази тема е подходяща следната дефиниция за същността на ТНК: тя е компания, която притежава или контролира производствени, търговски, туристически и др. капитали в чужди страни, взаимосвързани технологично, финансово, управленски и пр. в единна система.

б) Формирането на транснационалните компании - явление, характерно за усилващия се процес на глобализация и глобална икономика. Развитието на ТНК е критикувано от антиглобалисткото движение. Примери за такива компании са огромни вериги хипермаркети, вериги за бързо хранене, софтуерни компании и т. н.

ТНК (Multinational corporation) е естествен резултат от развитието на националната фирма - интернационализацията на фирмената дейност започва с износа и вноса на продукти.
- Националната фирма приема характеристиките на международна, когато външнотърговските й контакти започват да се осъществяват от нейни задгранични филиали.
- Впоследствие, за да използва благоприятните чуждестранни производствени и пазарни условия (евтини местни ресурси, намаляване на транспортните разходи и др.), за да преодолее търговските ограничения (митническите и извънмитнически бариери), тя създава задгранични производствени филиали, които произвеждат продукт, повтарящ този на родителската фирма.
- По-късно на основата на вътрешнофирменото разделение на труда отделните филиали на компанията се обвързват в единна производствена, технологична, организационна и мениджърска система. Производството на фирмата се осъществява от взаимообвързани, интегрирани филиали в различни страни в периметъра на световното стопанство. Счита се, че това е ново, качествено различно състояние на интернационализацията на производството, определено като транснационализация, с което се свързва появата на ТНК.

Компаниите стават транснационални, след като достигнат високо равнище на концентрация. Те все още използват формите на традиционната интернационализация и осъществяват международните икономически контакти като национални компании със задгранични поделения. Това става в началото е 60 - те години на ХХ в. Мотивите са свързани със стремежа за максимизиране на печалбата. Предпоставките – с наличието на пазарни несъвършенства.

Транснационализацията е съвременна форма на интернационализация на производството и капитала. Тя променя МИО. Международното разделения на труда, международната търговия, международното движение на капитали, труд и т.н. стават вътрешнокорпоративни. Това безспорно изменя и ролята на международните цени, валутните курсове, лихвените проценти и т. н. в международните бизнес отношения.

в) Характеристики на ТНК

- Дейността на ТНК е интернационална - тя се осъществява от нейните задгранични филиали, които изграждат интернационално разсредоточена структура на компанията. ТНК функционира като единно цяло, реализирано чрез призводствените, финансовите, управленските взаимовръзки между нейните звена. Взаимовръзки, реализиращи специализацията и кооперирането между тях. Управлението й е централизирано, подчинено на обща стратегия и политика. Тези характеристики на ТНК са отличителните й белези от международната компания от края на ХІХ и началото на ХХ век. При международната компания (International company) задграничните й предприятия функционират самостоятелно, без особени връзки с родителската и другите дъщерни фирми и без единно и централизирано управление. Следователно международната компания е по-широко тълкувана. При определени условия тя може да бъде транснационална.

- ТНК е по-ефективна структура в световното стопанство - това се гарантира от възможностите да извлича изгоди от разширяване на мащаба на производството и продажбите. Осигурява се от нарастването на капитала и мултиплицирането на неговата възвръщаемост, резултат на обстоятелствата в световното стопанство.
ТНК има глобални мащаби на дейност с технологична специализация и трайност на международните връзки, което осигурява нейния доход. Той обаче се обезпечава и от предимствата на организацията и управлението на ТНК. Реализира ефектите на вътрешнофирменото разделение на труда и усъвършенстването на вътрешнофирмените връзки.
Задграничното производство утвърждава ТНК на чуждите пазари. Тя директно отчита потребителските интереси и организира производство, което максимизира продажбите и съответно дохода. ТНК много успешно избягва риска и използва колебанията във валутния курс за собствените си интереси, преодолява ограничителната външнотърговска политика и т. н.

- ТНК използват предимствата на страната домакин, за да произвеждат с по-ниски разходи - те се възползват от по-евтините трудови ресурси, от по-ниските транспортни разходи. Възползват се от различните данъчни условия в страните и създават т. нар. офшорни предприятия. Офшорно (Off-shore) е предприятието, което е нерезидент за страната, в която се регистрира, и напълно се освобождава от данъци. За това то плаща ежегодно фиксирана сума.

Функционирането на ТНК в конкретната национална икономическа среда и в динамичните обстоятелства на световното стопанство ги прави гъвкави и бързо променящи се. Този процес изисква модерно управление, базирано на научна основа, със съвременни технологични и информационни средства. Това прави ТНК авангардни и в сферата на организацията, и мениджмънта. Следователно транснационализацията е възможна в резултат на съвременните технологични начини на производство.

Б. Видове ТНК

1. Според националната структурата на капитала - ТНК може да бъде
- Еднонационална - фактът, че корпорацията национално се определя (американска, немска и т.н.), не трябва да скрива действителността, според която капиталът на съвременните ТНК е многонационален.
- Многонационална - за това спомагат международните капиталови пазари, на които акциите на ТНК стават собственост на агенти от различни страни. И все пак, националното определяне на ТНК означава, че основната (родителската) компания се намира на територията на дадената страна, а транснационалната структура се контролира от нейни национални капитали. Независимо че има многонационални корпорации, чиито базови компании са от две или повече страни.

2. Според собствеността -  ТНК могат да бъдат частни, държавни и смесени.

3. Според начина, по който се изгражда -  съществуват
- Вертикални - задграничните поделения участват в производството на крайния продукт
- Хоризонтални - филиалите в другите страни произвеждат продукта на компанията майка и го реализират на чуждите пазари
- Конгломератни ТНК - Конгломератните ТНК се основават на диверсификация на тяхната дейност.

4. Според организационната форма - ТНК се срещат като акционерни дружества, дружества с ограничена отговорност, холдинги, кооперации и др.

5. В зависимост от сферата на действие - ТНК произвеждат индустриални, селскостопански, интелектуални стоки и услуги.


2. Място на ТНК в световната икономика и в тенденциите на нейното развитие


А. Роля на ТНК в световното стопанство - мястото, ролята и значението на ТНК в световноикономическите процеси са безспорни. Те обаче се определят различно, противоречиво, понякога пристрастно, в граници – от абсолютния ентусиазъм до пълното безспокойство.
- ТНК се възприемат като най-влиятелното средство за интернацонализиране на икономиката и човешкия живот, за преодоляване на национализма и икономическото неравенство. Те са най-прогресивната икономическа организация, стимулираща световното производствено, технологично, научно-техническо и т. н. развитие. Радетели за мир и справедлив световен ред. Противници на икономическите конфликти и експлоатация.

- Но ТНК са и най-дестабилизиращият фактор на световното развитие. Те са гарант на икономическо, социално, политическо и т. н. напрежение в света. Стимулират стопански, обществени, етнически и др. конфликти, реализирайки собствените си интереси. ТНК са сериозна заплаха за екологичното равновесие на планетата, за балансирания и справедлив икономически и социален ред, за националния суверенитет, за световния мир и т. н. Трансмисия са на заробване, мизерия и бедност. Освен износа на капитал, технологии, модерно управление и т. н. те изнасят и икономическа хегемония.

Различни позиции, в зависимост от това кой оценява ТНК - в границата на тези крайни оценки може да се отбележи:

- ТНК заемат съществено, емблематично място в съвременното световно стопанство и в структурата на МИО - те основно осъществяват съвременната, качествено различна интернационализация на икономиката. Променят нейната структура, динамика и географско проявление. Именно поради това модерната характеристика на интернационализацията и съответно на световното стопанство е транснационализацията. С други думи, транснационализацията е интернационализация в рамките на ТНК.

- ТНК са основният фактор на динамиката на световните икономически процеси, на техните структурни изменения и тенденции - те променят съществено характеристиката, механизмите за регулиране и перспективите на МИО. С тяхната дейност се осъществяват и процесите на регионализация и глобализация на световната икономика. За ТНК националните граници нямат реален смисъл. Те са основните субекти на износа и вноса и на преките инвестиции. Разнообразието от форми на преките задгранични инвестиции продължава да изгражда тяхната интернационална структура.

Всичко това дава основание да се констатира, че ТНК са основни субекти на съвременния международен бизнес. Те са световни бизнесединици извън националните граници. Чрез тях се осъществява транснационалното движение на огромни капиталови, стокови, трудови, технологични и т. н. потоци. Чрез тях световните производствени ресурси ефективно се разпределят и рационално използват. Притежават възможности и фирмени преимущества, които целесъобразно оползотворяват и с това повишават световната производителност и международния икономически подем. ТНК съдействат за либерализиране на международната търговия и за увеличаване на взаимозависимостта на националните стопанства. Стимулират международната икономическа активност.

През 90-те години на XX в. проличава, че ТНК са организационната форма, пригодна най-добре за изискванията на глобализацията. Независимо от дълготрайните материални активи, които притежават в различни точки на световното стопанско пространство, главен техен белег е подвижността. Организационните форми са гъвкави, като твърдият елемент в управлението се задава от ограничен брой цели, подчинени на главната стратегия. На тези основания значението на ТНК нараства чувствително при прехода към икономика на знанието. За няколкото следвоенни десетилетия ударението на тези корпорации осезаемо се премества върху информацията като основен капитал. Към 2014 г. ТНК държат около 70 % от общите световни разходи за НИРД (750 млрд. долара, главно в автомобилостроенето, биотехнологиите и фармацевтиката, информационните технологии), 90% от патентите за нова техника и технология и 90 % от продажбите на лицензи на световния пазар. (UNCTAD, World Investment Report 2015)
500-те най-големи ТНК де факто управляват световното стопанство благодарение на огромния си производствен, научно-технически и управленски потенциал. Най-големите ТНК разходват за НИРД повече средства дори от някои големи държави: разходите на Ford, Pfizer, Daimler-Chrysler, Siemens, Toyota, General Motors, Apple, Google и Samsung например надхвърлят 15 млрд. долара годишно, което е съпоставимо с разходите на Бразилия, Китай, Ю. Корея и Тайван. Действително към 2015 г. седалищата на най-големите 200 ТНК са разпределени географски както следва: 42 в Япония, 53 в САЩ, 23, 20 в Китай, в Германия, 19 във Франция, 11 във Великобритания, 8 в Швейцария, 6 в Южна Корея, 5 в Италия и 1 в Нидерландия. Общият им оборот е 15,5  трил. долара или 35% от световния БВП. Финансовите ТНК от САЩ, Япония, Германия, Великобритания и Франция и Китай притежават общо 75 % от активите на 50-те най-големи финансови ТНК през 2015 г. (UNCTAD, World Investment Report 2015). Посочва се, че транснационалните корпорации в света са около 50 000. Техните филиали са около 300 000. Първите в списъка са “Дженерал Електирк”, “Роял Дъч Шел”, “Форд Мотор Къмпани”, “Ексон”, “Дженерал Мотърс”, “ИБМ”, “Тойота”, “Фолксфаген груп”, “Мицубиши”, “Мобил”, Samsung,  Apple, Google и др.
Действителността потвърждава, че те са най-модерните, най-динамичните и най-прогресивните икономически агенти в световната икономика. Съдържат потенциала на актуалните тенденции (технологични, научно-изследователски, управленски и др.) в развитието на световната икономика.

                                         

Б. Място на ТНК в тенденциите на развитие на световната икономика - характеристиките на ТНК изграждат образа на съвременното световно стопанство. Те определят и специфичния модел на днешните МИО. В същото време тези характеристики съдържат потенциал, който формира тенденциите и посоките на бъдещото развитие на ТНК и съответно бъдещите черти на световната икономика.

1. Интернационалното участие в собствеността и управлението стимулира създаването на условия за многостранно съчетаване на интересите на корпорацията и страните, в който тя работи, за ефективното използване на капитала, труда, за разпределението на дохода и риска. Така, чрез капиталовите, технологичните, иновационните и т.н. трансфери ТНК способстват за изравняване на националните макроикономически условия на производство, прехвърляйки своите предимства в други страни. Те насърчават националното производство и икономическия растеж, като увеличават БВП, заетостта, повишават инвестиционната активност. Съдействат за нарастване на доходите и на икономическото благосъстояние. Отбелязва се, че транснационалните предприятия утвърждават нов тип професионална етика и фирмена култура, модерно управление, които пренасят в страната домакин.

2. Но съществува и схващане, което действителността не опровергава категорично, че ТНК задържат развитието на някои отрасли, формират едностранна производствена структура в страните и стимулират националното неравновесие. Те експлоатират по-евтините национални ресурси, реализират по-голям доход, който изнасят извън страната и инвестират там, където възвръщаемостта е по-голяма. Така спомагат за развитието на световното производство, но диференцирайки националните икономики, фактически ги дискриминират. Резултатът нерядко е обедняване и задлъжняване на страната. ТНК трансферират също инфлационни и рецесионни ефекти в страната домакин.

3. Производството на ТНК се осъществява при съвременни високи технологични и организационни равнища, което означава, че в международните стокови потоци се влива висококонкурентна продукция.

4. Едновременно с това в транснационалните структури се развива динамичен процес на вътрешнофирмена търговия, чрез който се увеличава международната покупко-продажба на компоненти, детайли, услуги, и т.н., което безспорно променя структурата на международната търговия. Във вътрешнофирмената търговия ТНК използва трансферни цени (Transfer price). Те са административни цени. Не са пазарно определени, независимо че не изключват напълно пазарните ценообразуващи принципи. Зависят от конкретните финансови, данъчни и др. обстоятелства. Това безспорно ограничава влиянието на световния пазарен механизъм и неговата роля в разпределението на доходите. Трансферните цени позволяват разпределението на доходите да осъществява интересите и приоритетите на корпорацията, като трансферират ефекти от един филиал в друг и ги обособяват на “центрове за печалба” (Profit center) и “центрове за инвестиции” (Investment center). Реализират това чрез минимизиране на данъчното облагане, митата, акцизите и държавните такси, чрез преодоляване на ограниченията за трансфера на печалба, чрез намаляване на ценовия контрол и т. н. В крайна сметка те са надежден инструмент за максимизиране на корпоративната печалба.

5. Наблюдава се намаляване на дейността на ТНК в страната, където се намира основната компания, и нарастване на дейностите в задграничните филиали.

6. Увеличава се броят и размерът на тези филиали, което позволява да се установи наличието на “втора икономика (Second economy) (общото производство на задграничните поделения на ТНК). Тоест интернационализирането на ТНК е забележимо динамичен процес.

7. Констатира се увеличаване на диверсификацията на ТНК. Те обхващат все повече филиали от различни сфери – производствени, пласментни, финансови, инженерингови и т.н. Разраства се и производствената диверсификация, обхващаща невероятно разнообразие от продукти.

8. ТНК извършват много активна иновационна, научно-изследователска, внедрителска и т.н. дейност, което ги определя като мощен фактор на научния, техническия, технологичния световен възход.

Много съществен момент в ТНК днес, който определя бъдещето на световната икономика, е глобалната философия, стратегия и политика на ТНК. За тях светът е единен производствен, пазарен, ресурсен, пласментен и т.н. организъм. Целта на ТНК не е само използването на националните икономически предимства, а потенциала на световната икономика, на световния пазар, на световните финанси и т.н. Много естествено, в зависимост от отношението към ТНК и оценката за тяхната световна роля, се определя и политиката за насърчаване и ограничаване на тяхното влияние. Тя преследва целта да намали загубата и да увеличи изгодата за страната домакин на ТНК. Но тъй като съвкупността от ТНК е нова институция в съвременното световно стопанство, се налага международно осъществявана политика за регулиране на транснационализацията.






Няма коментари:

Публикуване на коментар